Přísloví platí už od mala

Je jasné, že i v tomto případě platí, co se v mládí naučíš, později jako když najdeš. Když tedy své dítě naučíme, jak se má správně stravovat, bude se tím nejspíše řídit po celý život. Bude to pro něj totiž normální. A jestli si nedá říct, dopadne špatně. Dá mu to v dospělosti o to více práce, aby nejenom dobře vypadal, nebo vypadala, ale může to mít i neblahý vliv právě na zdraví.


§  Aby dítě nemělo hlad

To je asi nejčastější obava maminek. Když se maminka podívá na své plačící miminko, zpravidla první, co ji napadne je, že má hlad. Jenže, představme si, že nemluvně má žaludek velký jako velký panák a dítě batolící se, asi jako čtvrt litrovou sklenici. Možná jste se právě teď zhrozili, jak je to asi malé množství. Ale taková je prostě realita. Nutno podotknout, že takový problém mají častěji děti, které nejsou od mala krmeny pouze mlékem, ale jejich další součástí stravy jsou také nejrůznější příkrmy.


§  Zastavme všechny starostlivé babičky

Už vidím, jak si asi říkáte, že právě vaše babička je tou, která nutí vnoučka dojíst do posledního sousta. Ano, i naše maminky to dělávaly. A myslíte, že dnes uznají své chyby? Všechny tedy určitě ne. Ale pojďme zpět k našim dětem. Už víme, že bychom je neměli přikrmovat a v dětství nutit do každého sousta. Obecně tedy platí, že ne každý dětský pláč je spojen s prázdným žaludkem.

Další důležitou radou, abychom my i naše děti byli zdraví, je mýtus o pití. Zeleninové a ovocné šťávy jsou vnímány jako pití, mnohdy k zahnání žízně. Měli bychom k nim ale spíše přistupovat jako k jídlu. Obsahují cukr a vlákninu a malé dítě docela dobře nasytí.

Co se samotného pití týče, postačí obyčejná kojenecká voda nebo neslazený dětský čaj. A pokud se vám zdá, že má vaše dítě nadváhu, navštivte raději dětského lékaře, dokud je ještě čas a dokud se vašemu dítěti kamarádi pro jeho korpulentní postavu, v lepším případě, nesmějí.