Je dobré pouštět dětem dětské pořady jako je lokomotiva Tomáš?

Každý rodič, který je s malým dítětem doma, ví, jak těžké je najít chvilku klidu. Byť i jen na to, abychom udělali nejnutnější domácí práce, jako pověšení prádla či naskládání nádobí do myčky nebo uvaření.

Je totiž fakt, že děti nelze nechávat příliš dlouho nehlídané. Snadno se jim totiž může něco stát. Jedinou možností je počkat, dokud nebudou spát, ale i pak je potřeba být ostražitý a zachytit moment, kdy se probudí. Navíc, jak poroste, bude jeho potřeba spánku stále menší.

ksiltovka1

Proto není divu, že rodiče hledají způsob, jak potomka zabavit tak, aby zůstal bezpečně na místě. A jedním ze způsobů mohou být nejrůznější dětské pořady v televizi či nejnověji v tabletu, jako je například Lokomotiva Tomáš, ale i další.

Samozřejmě vybíráme podle věkové skupiny našeho děťátka takové pořady, které pro něj budou vhodné. U malých dětí tedy s minimem násilí, které jej zároveň učí i správným hodnotám a dobrému chování.

Jaký však může mít tento přístup vliv na naše děťátko? Skutečně se naučí jen to nejlepší? Nebo to má i důsledky, které nejsou na první pohled zřejmé, ale které již nejsou tak žádoucí?

Samozřejmě, pokud je daný seriál kvalitní, tak si dítě najde model chování, podle kterého se bude chovat. Pokud je to kladný hrdina, který má samé dobré vlastnosti, pak zde rozhodně není problém, pokud se náš potomek bude snažit přiblížit tomuto ideálu.

Na druhou stranu je pravdou, že tento způsob zábavy dává dítěti nerealistická očekávání – přeci jen, nikdo není TAK dobrý, jako hrdinové těchto seriálů. A ono bude čekat, že se lidé skutečně budou chovat tak, jak vidí na obrazovce.

televize2

Dále je zde fakt, že se poněkud potlačuje jeho fantazie. Proč by si mělo vymýšlet vlastní svět a hry, když může prožívat báječná dobrodružství na televizní obrazovce? To může být problém, neboť díky tomu se nevěnuje prozkoumávání okolního světa tak, jak by mělo.

Nakonec záleží na vás, který přístup zvolíte. Jen je dobré zvážit všechna pro a proti. Jen tak si budete jisti, že neuděláte chybu.