Nejdražší obrazy světa

Významnou součástí světové kultury jsou díla malířů. Mistrovská díla jsou pro sběratele ze všech koutů světa drahou zábavou, prestiží, závislostí. Někteří z nich jsou ochotni investovat miliony dolarů. Představme si ale ty největší rekordmany – obrazy vydražené za opravdu astronomické částky.
hrad tremsbüttel

Hráči karet, Paul Cézanne

Cézanne je jedním z nejznámějších světových postimpresionistů. Francouzský výtvarník stvořil tento obraz v devatenáctém století. Na plátně jsou vyobrazeni dva muži, kteří se, jak název napovídá, oddávají partičce karet. Na plátně převládají odstíny hnědé a šedé barvy. V současnosti je v majetku katarské královské rodiny, která jej vydražila v roce 2011. Částka je vskutku výjimečná. Přestože není oficiálně potvrzena, neboť k prodeji došlo potají, odhaduje se na necelých 260 000 000 amerických dolarů.

Výměna, Willem de Kooning

Obraz je v rukou neznámého vlastníka. Jde o abstraktní dílo, jehož cena je 303 000 000 dolarů. Willem de Kooning patří k nejvýznamnějším zástupcům tak zvaného abstraktního impresionismu. Žil v letech 1904 až 1997 a v první desítce nejdražších děl dneška má ještě svůj obraz Žena III, který je ze série celkem šesti abstraktních zobrazení ženského archetypu. Jeho cena se odhaduje na necelých 140 milionů.
poslední večeře

Salvador Mundi, Leonardo da Vinci

Jeden z nejslavnějších umělců historie, renesanční vynálezce a malíř Leonardo da Vinci toto dílo stvořil někdy kolem roku 1 500. V překladu název znamená spasitel světa a zobrazuje Ježíše Krista, respektive jeho portrét s žehnající pravou rukou. Zajímavá je však jeho novodobá historie. Byl totiž zakoupen obchodníky s uměním jako poškozené tmavé plátno za pouhých 10 000 dolarů. Po renovaci se zjistilo, že se jedná o plátno, jež bylo považováno za ztracené. Tím stoupla raketově jeho hodnota. Nejprve jej koupil ruský sběratel za asi 130 000 000. Pozici nejdražšího malířského skvostu světa získal v roce 2017, kdy byl vydražen za neuvěřitelných 450 000 000 dolarů!