Když vypracováváte grant

Když firmy nebo organizace přijímají člověka na managerský post, často mezi požadavky mají zkušenosti s vypracováváním grantů. Mnozí potenciální adepti, i když nemají s vypracováváním grantů žádné zkušenosti, tento fakt zamlčí a nepravdivě tvrdí, že zkušenosti s granty mají. Domnívají se totiž, že to není vůbec složité a že to s pomocí vyhledávače nějak zvládnete.
Pokud se ucházíte o nějakou manažerskou pozici a zkušenosti s granty nemáte, určitě netvrďte, co není pravda. Vypracovávání grantů totiž není vůbec jednoduché.
budík a mince
Pojďme si ve stručnosti říct, o co se vůbec jedná. Grant je účelový příspěvek na veřejně prospěšné účely, který se získává na základě předloženého projektu. Jedná se o podporu vědeckých, výzkumných, případně kulturních projektů.
Možná si myslíte, že při psaní žádosti o grant musíte zaujmout nápadem, který oslní. Rozepíšete to a všichni spadnou na zadek a schválí Vám cokoli. Takhle to ale nefunguje. Žádost o grant není slohová práce. Je to formální dokument, a když jde o formální dokument, důležitější než vize jsou samozřejmě fakta. A fakta to jsou peníze. Pokud píšete žádost, musíte dokonale naplánovat rozpočet.
Rozpočet totiž musí na haléř sedět .

Plánovaný rozpočet

Plánovaný rozpočet se totiž stane závazným a je nutné ho so poslední koruny také dodržet. Je to obtížné, protože ceny se za dobu změní. Je vhodné počítat s vyšší částkou. Vždy je snadnější případný přebytek peněz investovat třeba do propagace.
ruličky dolarovek
Ostatně bez propagace se neobejdete, proto na propagaci při plánování rozpočtu určitě myslete.
Pokud nemáte se psaním grantu zkušenosti, určitě není na škodu požádat o pomoc odborníka, který v tom prostě umí chodit.
Nezapomínejte na to, že nejtěžší je první žádost. Když se s tím dokážete poprat, další Vám půjdou mnohem snadněji.