S čím musíte počítat u točitých schodů

Zužování schodnic – zužující se schodnice mohou potrápit zdravého jedince, natož starší osoby méně pohyblivé v seniorském věku. Problematické je to hlavně při chůzi v obuvi, kdy se chodidlo nedotýká celou plochou schodu, Točité schodiště je sice velmi elegantní a bývá ozdobou interiéru, ale vyžaduje větší opatrnost.

točité schody v místnosti

Běhání v ponožkách – schody jsou vždy potenciální nebezpečí pro pády a také se na schodech stává řada úrazů. U těch točitých to platí rovněž, a to zejména tehdy, máte-li naspěch a pohybujete se tu v ponožkách, které podkluzují. Buďte opatrní anebo si nechte na jednotlivé schodnice nalepit protiskluzové nášlapné koberečky. A komu připadají koberečky nevkusné a dává přednost krásnému, přirozenému vzhledu točitých schodišť, může ponožky či silonové punčochy vysvléknout a chodit po schodech naboso, tehdy jsou pro každého mnohem bezpečnější.

velké točité schodiště

Stěhování – jakékoli přenášení větších věcí po točitých schodech může vést k neskutečným potížím. Myslete na tuto skutečnost dopředu a pamatujte na to, že nemusíte tudy projít s větší skříní, s chladničkou nebo s pračkou. Je to zdánlivá hloupost, ale když se najednou ocitnete v situaci, kdy není jiné cesty, než jít tudy, budete mít rázem hlavu plnou starostí. Nemusí jít ani přímo o stěhování, stačí třeba vaše rozhodnutí přemístit v rámci domu pohovku na jiné místo, nebo větší komodu, starožitnou skříň, nebo třeba delší svinutý koberec. Máte-li nějaké pochybnosti, spojte se s firmou, která pro vás schodiště bude vyrábět, a konzultujte navzájem vaše požadavky.

Dětské hraní – malé děti to láká po schodech se klouzat a všelijak skotačit a točité schody jsou pro ně lákavou zábavnou atrakcí. Postarejte se včas o to, aby neutrpěly žádný vážný úraz a umožněte jim přístup na jiné sportovní náčiní na odreagování, např. trampolínu, zahradní bazén, jízdní kolu, in-line brusle, skejt atd.